Wycinanie zmian skórnych - Usuwanie znamion kraków
»
Chirurgia
Usuwanie zmian skórnych jest często elementem profilaktyki. Dzieje się tak w przypadku usuwania znamion barwnikowych. Lekarz decyduje się zazwyczaj na usuwanie tych zmian skórnych, jeśli są one nietypowe, leżą w miejscach wystawionych na działanie słońca lub są często urażane np. znajdują się na ramieniu bądź plecach. Tzw. zmiany atypowe to wszelkie zmiany, które mają nieregularny kształt, są wypukłe lub różnokolorowe. Profilaktyczne usuwanie zmian skórnych odgrywa ważną rolę w zapobieganiu rozwojowi czerniaka.
Wskazaniem do usuwania zmian skórnych będą również:
kaszaki
nagniotki
włókniaki
tłuszczaki
Przygotowanie do zabiegu
Zabieg poprzedzony jest wywiadem lekarskim obejmującym wywiad rodzinny, wywiad dotyczący przyjmowanych leków oraz chorób współistniejących, a także przebytych szczepień. W przypadku braku przeciwwskazań możliwe jest przystąpienie do zabiegu.
Przeciwwskazania do zabiegu
Zaburzenia krzepnięcia krwi.
Uczulenia na środki odkażające/znieczulenia miejscowego
W przypadku występowania u pacjenta ww. uczuleń należy wcześniej powiadomić o tym fakcie lekarza. Będzie wówczas możliwa zmiana środka odkażającego/ znieczulenia.
Technika zabiegu
Po odkażeniu i sterylnym obłożeniu okolicy operowanej następuje miejscowe znieczulenie (zastrzyk podskórny w okolicę wycinanej zmiany). Następnie chirurg wycina zmianę z marginesem tkanek. Rodzaj cięcia i wielkość blizny są uwarunkowane położeniem oraz charakterem zmiany i zostaną szczegółowo przedyskutowane przed zabiegiem.Następnie rana zostaje zeszyta i zostaje założony opatrunek. Wycięty preparat zostaje przesłany do badania histopatologicznego.
Postepowanie po zabiegu
W zależności od potrzeb można zastosować ogólnodostępne środki przeciwbólowe (Ibuprofen/Paracetamol/Dexak)
Zmiana opatrunku po 48h
Kontrola i usunięcie szwów 14 dni po zabiegu
Konieczne będzie odebranie wyniku badania histopatologicznego
Szczegółowe zalecenia odnośnie zmiany opatrunków zostaną udzielone Pacjentowi podczas wizyty.
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Szkolenie specjalizacyjne z zakresu Chirurgii Ogólnej odbywała w Oddział Klinicznym Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroenterologicznej i Transplantologii SU w Krakowie. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych szkoleniach i konferencjach. Pracę wykonuje z pasją i zaangażowaniem. Członkini Towarzystwa Chirurgów Polskich